Prowadzenie firmy transportowej to nie tylko wykonywanie przewozów drogowych. To również określone obowiązki, którym powinien sprostać każdy przedsiębiorca. Księgowość, kadry i płace, ewidencja czasu pracy kierowców… Z reguły to właśnie te zagadnienia przysparzają wielu zmartwień, ponieważ wymagają bardzo dobrej znajomości przepisów. Przewoźnikom nie pozostaje dlatego nic innego, jak oddelegować je w zaufane ręce. Co jest tutaj jednak szczególnie istotne?
Księgowość dla firmy transportowej
Nie bez powodu mówi się, że dobra księgowa to skarb. Nie inaczej jest w branży transportowej, w której nie brakuje zadań dla osób trudniących się w tym zawodzie. O rzetelną księgowość powinno zadbać każde przedsiębiorstwo transportowe, a już w szczególności te firmy, które w skali miesiąca przeprowadzają wiele operacji transportowych i działają na większą skalę.
Dzięki wsparciu księgowemu przewoźnicy zostają odciążeni m.in. z:
- prowadzenia ksiąg rachunkowych i księgi KPiR oraz innych, wymaganych ewidencji,
- monitorowania obiegu faktur i ich księgowania,
- sporządzania deklaracji podatkowych,
- sporządzania sprawozdań finansowych,
- dokonywania rozliczeń SAD i zwrotów VAT z UE,
- sporządzania faktur korygujących, not odsetkowych, deklaracji do ZUS/GUS,
- kontaktów z organami: US, ZUS, GUS,
- księgowania i wyliczania rezerw.
Kadry dla firmy transportowej
Prowadzenie firmy transportowej, jeśli nie jest to działalność jednoosobowa, nakłada również na przewoźnika obowiązki kadrowe.
Prowadzenie akt pracowniczych, sporządzanie umów o pracę i umów cywilnoprawnych, aneksów, porozumień, a także wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy, takich jak regulaminy i obwieszczenia, monitorowanie upływu ważnych dla pracodawcy terminów – to jedne z głównych zadań działu kadrowego. Pracodawcy, którzy nie zadbają o kadry w swojej firmie, narażają się na roszczenia ze strony swoich pracowników, postępowania sądowe i możliwość nałożenia kar finansowych.
Ewidencja i rozliczanie czasu pracy w firmie transportowej
Szczególnie istotnym zagadnieniem w każdym przedsiębiorstwie transportowym jest ewidencja i rozliczanie czasu pracy kierowców, czyli obszar podlegający regularnym kontrolom ITD oraz PIP.
Firmy przewozowe potrzebują w związku z tym wsparcia ekspertów, którzy przejmą na siebie uciążliwe obowiązki polegające na:
- prowadzeniu ewidencji czasu pracy,
- rozliczaniu czasu pracy kierowców na podstawie zarówno przepisów polskich, jak i zagranicznych,
- rozliczania podróży służbowych,
- analizowania danych z wykresówek, kart kierowców i tachografów.
To, co jest tu najważniejsze, to dokonywanie takich rozliczeń zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jest to o tyle trudne, że przepisy normujące transport zmieniają się stosunkowo często, co wymaga uważnego śledzenia wszystkich nowości i umiejętności szybkiego reagowanie na nie, aby nie narazić klienta na konsekwencje prawne lub finansowe.
TAXTRANS – kompleksowe wsparcie dla każdego przewoźnika
W przypadku branży transportowej księgowość oraz kadry i płace wymagają nie tylko znajomości ogólnych przepisów, ale także specyficznych regulacji odnoszących się bezpośrednio do tej branży. Właśnie dlatego zalecamy, by powierzyć te zadania biurom specjalizującym się ściśle w obsłudze firm przewozowych, ponieważ takie kancelarie znają realia tego sektora.
Dokładnie taka sytuacja ma miejsce w przypadku TAXTRANS. To, co oferujemy naszym klientom, to kompleksowe wsparcie z zakresu księgowości, kadr oraz ewidencji i rozliczania czasu pracy. A to oznacza, że cała niezbędna dokumentacja będzie znajdować się w jednym miejscu. Jest to bezsprzecznie nie tylko ogromna wygoda, ale i oszczędność czasu i pieniędzy, a także większe bezpieczeństwo, ponieważ w ten sposób ograniczają Państwo obieg dokumentacji pomiędzy różnymi firmami.
W TAXTRANS działamy wyłącznie na rzecz przewoźników drogowych, dlatego gwarantujemy naszym klientom doskonałą znajomość tej branży oraz przepisów, jakim ona podlega. Zapraszamy do kontaktu, aby porozmawiać o kadrach i ewidencji dla Państwa firmy!