Przypominamy, że przewoźnicy, którzy świadczą usługi transportowe przy pomocy pojazdów ciężarowych, których DMC przekracza 3,5 tony, muszą wywiązywać się z dodatkowego obowiązku podatkowego. Są oni bowiem zobowiązani, by opłacać podatek od środków transportowych, będący jednym z rodzajów podatków lokalnych. Wymóg ten nakłada na nich ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych.
Jakie pojazdy są objęte podatkiem od środków transportowych?
Enumeratywny katalog pojazdów, od których przewoźnik musi płacić podatek od środków transportowych, znajduje się w art. 8 ww. ustawy. Zaliczają się do niego pojazdy ciężarowe, których DMC jest większa niż 3,5 tony, a także ciągniki siodłowe i balastowe, przyczepy i naczepy oraz autobusy.
Kto płaci podatek od środków transportowych?
Obowiązkowi podatkowemu od środków transportowych podlegają:
- osoby fizyczne i osoby prawne będące właścicielami środków transportowych,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany, które traktuje się jak właścicieli,
- posiadacze środków transportowych zarejestrowanych na terytorium Polski jako powierzone przez zagraniczną osobę fizyczną lub prawną podmiotowi polskiemu,
- solidarnie wszyscy współwłaściciele – jeśli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych.
Ile wynosi podatek od środków transportowych?
W przypadku podatku od środków transportowych mamy do czynienia ze stawkami maksymalnymi tego podatku oraz stawkami minimalnymi. W związku z tym, że podatek od środków transportowych jest podatkiem lokalnym, stawki te określa każda rada gminy z osobna, w drodze uchwały. Oznacza to, że wysokość stawek podatku od środków transportowych może się różnić, w zależności od regionu w kraju.
Stawki maksymalne podatku od środków transportowych na 2025 r. reguluje obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2024 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2025 r.: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20240000716/O/M20240716.pdf.
Stawki minimalne określa z kolei obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 9 października 2024 r. w sprawie stawek minimalnych podatku od środków transportowych obowiązujących w 2025 r.: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20240000883/O/M20240883.pdf.
Zwracamy uwagę na to, że górne granice tych stawek ulegają corocznie zmianie na następny rok podatkowy w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku, w którym stawki ulegają zmianie, w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Corocznemu przeliczeniu podlegają także stawki minimalne. Następuje to zgodnie z procentowym wskaźnikiem kursu euro na pierwszy dzień roboczy października danego roku w stosunku do kursu euro w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeśli wskaźnik ten jest niższy niż 5%, stawki minimalne nie są zmieniane.
Jak płaci się podatek od środków transportowych?
Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został zarejestrowany na terytorium Polski. Jeśli doszło do nabycia środka transportowego już zarejestrowanego, wtedy obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek ten został nabyty.
Podatek od środków transportowych płaci się co do zasady w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Terminy płatności tego podatku to odpowiednio:
- do dnia 15 lutego – I rata
- i do dnia 15 września każdego roku – II rata.
Jeśli jednak obowiązek podatkowy powstał po dniu 1 lutego, a przed dniem 1 września danego roku, podatek płaci się w dwóch ratach, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie:
- w ciągu 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego – I rata,
- do dnia 15 września danego roku – II rata;
Przewoźnicy, którzy zostali natomiast objęci obowiązkiem podatkowym od dnia 1 września danego roku, płacą go jednorazowo w terminie 14 dni od dnia powstania tego obowiązku.
Chcieliby Państwo płacić jak najniższy podatek od środków transportowych? Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem podatkowym TAXTRANS, które wspiera w sprawach księgowych, rachunkowych i podatkowych właśnie firmy przewozowe!