Mimo że wszystko wskazywało na to, że Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z założeniami, a więc od 1 lipca 2024 roku (dla czynnych podatników VAT), wiemy już, że tak się jednak nie stanie. Jak poinformował Minister Finansów Andrzej Domański, zdiagnozowano błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie go w planowanym terminie. Nie podano natomiast żadnych nowych, orientacyjnych dat, w jakich miałoby to finalnie nastąpić. 

Krajowy System e-Faktur (KSeF), będący prawdziwą podatkową rewolucją dla wszystkich przedsiębiorców w kraju, ponownie został odroczony. Póki co nie wiemy jeszcze, do kiedy, ponieważ z najnowszych komunikatów przekazanych przez resort finansów wynika, że w związku z wykrytymi błędami, konieczne będzie przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego. To na podstawie jego wskazań wyznaczony zostanie nowy termin wdrożenia KSeF. Najpewniej stanie się to jednak dopiero w następnym roku.

Minister Finansów podczas ostatniej konferencji podkreślił, że zlecone środki są niezbędne, aby zapewnić polskim przedsiębiorcom komfort prowadzenia działalności gospodarczej oraz pewność, że wystawiane faktury będą trafiać do systemu. Zwrócił także uwagę, że nie można dopuścić do sytuacji, by problemy z działaniem, czy też wydajnością KSeF doprowadziły do paraliżu i bałaganu, jakie miały miejsce chociażby po wprowadzeniu przepisów Polskiego Ładu.

Jedna data KSeF dla wszystkich?

Pojawiają się również głosy, aby tym razem, wraz z nową, ustaloną datą, korzystanie z systemu stało się od razu obligatoryjne dla wszystkich, a zatem zarówno dla czynnych podatników VAT, jak i nieVATowców. W ten sposób uniknięto by dodatkowego, niepotrzebnego chaosu, powodowanego przez to, że jedni muszą już wystawiać faktury w KSeF, a inni jeszcze nie.

Przypominamy, że zgodnie z uprzednimi założeniami, to znaczy od 1 lipca 2024 roku, obowiązek korzystania z KSeF chciano nałożyć w pierwszej kolejności na czynnych podatników VAT. Pół roku później, bo od 1 stycznia 2025 roku, miał stać się on następnie wymagany wśród przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Od 2022 roku KSeF może być natomiast używany dobrowolnie przez każdego przedsiębiorcę. 

Źródło:

https://www.gov.pl/web/finanse/przesuniecie-terminu-wdrozenia-obowiazkowego-ksef