Co dalej z KSeF? Kiedy system finalnie wejdzie w życie? Miało nastąpić to już 1 lipca 2024 r., jednak termin ten został przesunięty ze względu na liczne luki i nieprawidłowości, które zostały wykryte podczas audytu przeprowadzanego przez Ministerstwo Finansów. Przedsiębiorcy zyskali dzięki temu nieco więcej czasu, by przygotować się na wdrożenie KSeF. Nowy termin wyznaczono na 1 lutego 2026 r. 

Na mocy ustawy z dnia 9 maja 2024 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw doszło do odroczenia terminu wejścia w życie KSeF do 1 lutego 2026 r. Wraz z tą datą stanie się on obligatoryjny dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł. Pozostali przedsiębiorcy będą natomiast zobligowani do stosowania KSeF od 1 kwietnia 2026 r., czyli dwa miesiące później. 

KSeF i faktura ustrukturyzowana – co to?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur jest systemem służącym wystawianiu i udostępnianiu faktur ustrukturyzowanych. 

Faktura ustrukturyzowana to faktura elektroniczna wystawiona za pośrednictwem KSeF w formacie XML, mająca określoną strukturę logiczną i unikalny numer KSeF. Będzie można wystawiać ją za pomocą bezpłatnych narzędzi udostępnionych przez Ministerstwo Finansów lub programów komercyjnych, które będą zintegrowane z narzędziem oferowanym przez Ministerstwo Finansów. 

To, co odróżnia fakturę ustrukturyzowaną od znanej obecnie, standardowej faktury elektronicznej, to format. Pierwsza z nich jest wystawiana, jak zostało już wspomniane, w formacie XML. Natomiast faktura elektroniczna to po prostu plik PDF, który może zostać odczytany przez każdego. W przypadku faktury ustrukturyzowanej będzie to możliwe jedynie za pośrednictwem dedykowanych programów. 

Co powinna zawierać faktura ustrukturyzowana w KSeF?

Pola w pliku XML, w jakim generowana będzie faktura KSeF, mają mieć następujący charakter: 

Co do zasady jednak na fakturze KSeF będzie umieszczać się te same elementy składowe, jak dotychczas, a więc wynikające z art. 106e ust. 1 ustawy o VAT.  

Kto ma obowiązek stosowania KSeF?

Pod KSeF podlegać będą zarówno przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku VAT, jak i przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT. Ponadto KSeF będzie obowiązkowy dla podatników zidentyfikowanych w Polsce do szczególnej procedury unijnej OSS, posiadających polski identyfikator podatkowy NIP.

KSeF – korzyści 

KSeF to największa reforma w zakresie fakturowania, będąca jednocześnie kolejnym krokiem zmierzającym do uszczelnienia systemu podatkowego.

Wśród korzyści wynikających z KSeF wymienia się zarówno korzyści stricte podatkowe, jak i biznesowe. Za wprowadzeniem faktur ustrukturyzowanych przemawia przede wszystkim: 

Darmowe narzędzia KSeF 

Mimo że do wdrożenia KSeF pozostało jeszcze trochę czasu, zachęcamy, by nie zwlekać z przygotowaniami na ostatni moment. Zwłaszcza że Ministerstwo Finansów udostępniło już darmowe narzędzia, takie jak aplikacja podatnika KSeF i aplikacja mobilna KSeF oraz aplikacja e-mikrofirma. Jak informuje szef KAS, podatnicy mogą szukać wsparcia w zakresie działania systemu i sposobu poruszania się po nim również w urzędach skarbowych, u przeszkolonych w tym przedmiocie pracowników. 

Źródło:

https://www.podatki.gov.pl/media/9512/broszura-informacyjna-struktury-logicznej-fa-2.pdf
https://ksef.podatki.gov.pl